Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Poznajcie Katarzynę Aragońską. Równa z niej babka.

The Constant Princess

Philippa Gregory


Uprzedzając pytania: nie, jeszcze nie czytałam żadnej z książek tej pani, choć są na topie historycznych powieści dla kobiet. Ba, nie oglądałam nawet pojedynku Natalie Portman kontra Scarlett Johansson w ekranizacji najpoczytniejszej z jej książek, Siostry królowej, którą polscy widzowie znają jako "Kochanice króla" (2008).

Te kiecki spłaszczają nawet biust Johansson. Skandal.

Jako brytofilka i ogólnie amatorka książek historycznych stwierdziłam, że dość tej ignorancji, trzeba się dowiedzieć, o co chodzi. Czemu te baby tak szaleją. I przede wszystkim jak wygląda gruby Henio VIII w literaturze.

Pamiętacie Henia ósma-mila-w-pasie?

Taki przystojniaczek.

Tenże Henio VIII Tudor stwierdził, że papież mu stoi na drodze szczęśliwego pożycia małżeńskiego  i nie daje rozwodów. A te młódki takie nęcące! A ta chuć taka wielka! A przecie pożycie i dzieci, a raczej syn, który by został następcą tronu, są najważniejsze!

Henio rozprawił się więc ze swoją pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską, której rodzenie synów jakoś nie wychodziło, by wziąć sobie za żonę Annę Boleyn. Watykan się oburzył i rzucił focha z przytupem, czyli ekskomunikę.W związku z tym Henio wypiął się fest, bo ogłosił znienacka, że zakłada protestancki kościół anglikański. I tyle. Król jest głową kościoła, a rozwody sam sobie będzie dawał. I łożnica będzie mogła ugościć kolejną małżonkę. Od razu prościej.

A żon trochę miał. Sześć. Po Kasi Aragońskiej i Ani Boleyn była Jane Seymour, potem kolejna Ania, tym razem z Kleve, a dalej dwie następne Kaśki: Howard i Parr. Niektórym żonom ścinał głowy, bo rozwody były zbyt nudne.

Nie mówiąc o tym, że w ogóle był z gościa kawał skurczybyka, coś w rodzaju najpopularniejszego chłopaka w szkole, który jest przez wszystkich rozpieszczany, uwielbia sporty, hazard i obżarstwo, a jak czegoś nie może dostać, to po trupach.

Cykl książek o dworze Tudorów pióra Philippy Gregory opowiada o losach biednych żon Henryka, a potem brnie dalej w Tudorów, zahaczając o Elżbietę I i Marię Stuart. Składa się z sześciu książek:
 1. The Other Boleyn Girl - po polsku wydana jako Siostra królowej tudzież Kochanice króla, bo filmowe tytuły są fajne *ironia*(jak się przekonał niedawno Jan Rybicki, tłumacz Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg, ang. Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Johna le Carré, którego tłumaczenie po filmie znienacka zmieniło tytuł na Szpiega bez jego zgody)
 2. The Queen's Fool - Błazen królowej
 3. The Virgin's Lover - Kochanek dziewicy
 4. The Constant Princess - Wieczna księżniczka
 5. The Boleyn Inheritance - Dwie królowe
 6. The Other Queen - Uwięziona królowa
Jednak okazuje się, że Gregory nie pisała chronologicznie, tylko jak jej się zachciało. A więc w kolejności historycznej powinno się czytać tak:
 1. The Constant Princess - Wieczna księżniczka (o Katarzynie Aragońskiej)
 2. The Other Boleyn Girl - Siostra królowej  (Mary i Anna Boleyn)
 3. The Boleyn Inheritance - Dwie królowe  (Jane Boleyn, Anna z Kleve i Katarzyna Howard)  
 4. The Queen's Fool - Błazen królowej (dwór Edwarda VI, Mary I i Elżbiety I)
 5. The Virgin's Lover - Kochanek dziewicy  (Elżbieta I, Robert Dudley i Amy Robsart)
 6. The Other Queen - Uwięziona królowa (Maria Stuart, George Talbot i Bess z Hardwick)
Dlatego zaczęłam czytać od Wiecznej księżniczki.


Najładniejsza, bo najmłodsza, wersja Katarzyny Aragońskiej. Im starsza, tym więcej podbródków.

Muszę przyznać, że wciągnęło mnie na amen. Czytałam jednym tchem mimo momentami tanich chwytów w postaci pierwszoosobowych melodramatycznych wstawek. Historia rozwijała się przed moimi oczami żywa, namacalna, przejmująca.

Główną bohaterką jest młoda Infanta Hiszpanii, która od zawsze wiedziała, że jej przeznaczeniem jest bycie księżną Walii, a potem królową Anglii. Młoda dziewczyna, która wie, jak poprowadzić wojsko, nosi się z arabska, żyje w najpiękniejszym pałacu świata, jest wykształcona, piękna i mądra, a swoje dzieciństwo  przeżyła w ogniu walk, bitew i pojedynków, jako że jej matka, Izabela I Kastylijska, kontynuuje rekonkwistę i wypiera pogańskich Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Ta egzotyczna księżniczka trafia na dwór angielski, gdzie poślubia Artura Tudora. Wszytko jest tam obce: język, obyczaje, dieta. Jednak księżniczka jest twarda, wytrwała i nieugięta, potrafi odnaleźć się każdych warunkach. A pomiędzy nią a jej młodym mężem pomału rodzi się płomienny romans, o którym nie wie nikt prócz ich dwojga...

Kiedy jednak Artur umiera przedwcześnie, księżniczka czeka cierpliwie na swoje przeznaczenie, czeka, aż będzie mogła spełnić obietnicę daną Arturowi na łożu śmierci. Zostanie królową Anglii za wszelką cenę. Nawet jeśli znaczy to małżeństwo z bratem jej zmarłego mężą, Henrykiem, młodym, beztroskim i rozpieszczonym młodzieńcem, nawet jeśli będzie musiała czekać wiele lat. I podźwignie ten kraj ku światłym rozwiązaniom, które zaplanowali razem z Arturem.

Księżniczka poczeka tyle, ile trzeba, a potem wypełni swe przeznaczenie.

Czytając tę książkę trudno nie podziwiać uporu i wytrwałości Katarzyny Aragońskiej. Dobry towar. Polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz