Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

środa, 10 stycznia 2018

KSIĄŻKA NAJPIERW: Subiektywny przegląd ekranizacji książkowych w 2018


Od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem spisania wszystkich doniesień o planach powieściowych
ekranizacji krzyżujących się z moją potrzebą przeczytania najpierw materiału oryginalnego zanim obejrzę film. Nie udaje się to zawsze, na pewno nie uda się poznać wszystkiego, ale chyba warto zawczasu mieć w głowie plan, na co ma się ochotę i co warto przeczytać zanim pojawi się na ekranach kin. Poniższy przegląd będzie zdecydowanie subiektywny, nie znajdziecie tutaj wszystkiego, co może się pojawić w najbliższym roku, ale na pewno znajdziecie parę rzeczy, które wyjdą na pewno później niż w 2018. Będzie nieperfekcyjnie, kolejność przypadkowa, ale czegoś się dowiecie.

Przygotowani? A zatem, zapraszam na zestawienie!


Ready Player One Ernesta Cline'a



O czym: 2045 rok, ludziom żyje się źle, świat chyli się ku upadkowi; młody chłopak bierze udział w wyścigu o fortunę miliardera, szukając naszpikowanych odniesieniami popkulturalnymi easter eggów i rozwiązując zagadki w wirtualnej rzeczywistości. Rzecz ponoć kultowa, bardzo chcę przeczytać!
Kto: Reżyseruje Steven Spielberg, zagrają m.in. Olivia Cooke, Tye Sheridan i Simon Pegg
Kiedy: Premiera w Polsce: 6 kwietnia 2018; w Stanach: 28 marca 2018.
Zwiastun:




Żywe maszyny Philipa Reeve'a



O czym: To jest jakieś szaleństwo w stronę Mad Maxa: postapokaliptyczny krajobraz, a w nim Londyn, który jest maszyną pożerającą inne maszyny? Obczajcie ten zwiastun!
Kto: Scenariusz pisze Peter Jackson, wystąpią Hugo Weaving, Stephen Lang, Robert Sheehan
Kiedy: Premiera w Polsce: 4 stycznia 2019, w Stanach: 12 grudnia 2018
Zwiastun: 



Unicestwienie Jeffa VanderMeera



O czym: Pani biolog wyprawia się w niezbadane rejony, by odszukać przyczynę śmierci swojego męża. Może i brzmi to drętwo, ale obejrzyjcie zwiastun. Ciekawa obsada i intrygujący zagadka.
Kto: Natalie Portman, Gina Rodriguez, Oscar Isaac, reżyseria: Alex Garland, twórca Ex Machiny
Kiedy: 22 lutego 2018
Zwiastun:



Ktoś we mnie Sary Waters



O czym: Sarah Waters (uwielbiam ją, a nie czytałam!) tym razem pisze z męskiej perspektywy, bawiąc się konwencją opowieści o duchach. Okres powojenny, wiejski lekarz odwiedza pacjenta w starym, niepokojącym domu. Hux jako ofiara w stylowym horrorze? Tak!
Kto: Domhnall Gleeson, Ruth Wilson (ooch! moja ulubiona Jane Eyre!), Will Poulter i Charlotte Rampling 
Kiedy: wrzesień/sierpień 2018


Belcanto Ann Patchett



O czym: Amerykańska sopranistka wyjeżdża na prywatny koncert do ubogiego państwa Ameryki Południowej. Rezydencja japońskiego bogacza zostaje napadnięta przez terrorystów, przez co gwiazda zostaje uwięziona na długo. Jestem zainteresowana ze względu na aktorkę. No i rzecz jasna kocham Julianne Moore.
Kto: Julianne Moore w roli śpiewaczki operowej, Ken Watanabe jako japoński przemysłowiec. Kiedy: kiedyś w 2018


Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek Mary Ann Shaffer




O czym: I znów po wojnie, tak dokładniej drugiej wojnie światowej. Londyńska pisarka Juliet Ashton szuka inspiracji do dalszego pisania, kiedy poznaje towarzystwo zamieszkujące wyspę Guernsey nieopodal wybrzeża Normandii i zaczyna wgłębiać się w historię naznaczoną nazistami. Jak słyszę, że historia o pisarce, to dla mnie natychmiast po prostu brzmi ciekawie.
Kto: Michiel Huisman, Lily James, Glen Powell
Kiedy: kwiecień 2018


Mary Poppins P.L. Travers



O czym: Wiecie, że ja nigdy nie czytałam Mary Poppins? Oglądałam klasyk Disneya, widziałam Saving Mr Banks. A teraz szykuje się remake o dorosłych już bohaterach i ich dzieciach, których w czasach kryzysu gospodarczego w okresie międzywojnia odwiedza magiczna stara znajoma. 
Kto: Emily Blunt (och!) jako Mary Poppins, a na dokładkę Meryl Streep i Colina Firtha (oooooch)
Kiedy: 25 grudnia 2018
Trailer:



Fałdka czasu Madeleine L'Engle



O czym: Nowe dzieło wytwórni Disneya na podstawie książki science fiction dla dzieci. Czternastoletnia Meg wraz z bratem i przyjaciółką wyrusza w fantastyczną podróż w poszukiwaniu zaginionego ojca-naukowca. Chciałabym się dowiedzieć, o co tu biega. Szkoda tylko, że nie zachowano w polskim tytule filmy pierwszego tłumaczenia z książki. Jest takie urocze! Bardziej przyciąga niż nijaka Pułapka czasu, prawda?
Kto: Reese Witherspoon, Mindy Kaling i... Oprah Winfrey!
Kiedy: W Polsce: 9 marca 2018, na świecie: 7 marca 2018
Zwiastun:



Wszystkie jasne miejsca Jennifer Niven



O czym: Young adult, o którym mówi się, że jest następcą Gwiazd naszych wina. Nastolatka uczy się życia od chłopaka, który marzy o śmierci. Z ciekawości bym obczaiła.
Kto: Elle Fanning w roli głównej
Kiedy: Premiera w 2018.
Zwiastun:



Simon vs. the Homo Sapiens Agenda Becky Albertelli



O czym: Simon to młody chłopak, który nie zdecydował się wyjść z szafy i przyznać do swojej orientacji seksualnej, ale jest do tego zmuszony, gdy dowiaduje się o tym ktoś z jego klasy.
Kto: Gwiazdy kina young adult, Katherine Langford i Nick Robinson.
Kiedy: 16 Marca 2018
Zwiastun:



Ophelia Lisy M. Klein



Co: Najsłynniejsza tragedia Szekspira opowiedziana oczami Ofelii, na podstawie powieści z 2006 roku. Ponoć dziewczyna jest pokazana z ikrą, romans z Hamletem mrocznie, a oczywiście wszystko związane zostało soczystą tajemnicą. Mnie najbardziej ciekawi Rey i Malfoy w elżbietańskiej otoczce.
Kto: Daisy Ridley jako Ofelia, Tom Felton jako jej brat
Kiedy: 22 stycznia 2018


Czerwona jaskółka Jasona Matthewsa



O czym: Kończy się kariera primabaleriny, zaczyna się życie szpiega. Były agent CIA pisze powieść o spełnieniu wszystkich stereotypów dotyczących kobiet z Rosji: baletnica uczy się uwodzić, by pozyskać informacje od wrogów państwa. Szczerze – jeśli nie przeczytam, to chociaż obejrzę. Zwiastun robi wrażenie.
Kto: Jennifer Lawrence w roli głównej.
Kiedy: 2 marca 2018 
Zwiastun:



Gdzie jesteś, Bernadette? Marii Semple



O czym: Bernadette przepada. Nie miała przyjaciół, była znana z charakterku. Jej piętnastoletnia córka przekopuje jej pocztę, dokumenty i sekrety, by ją odnaleźć.
Kto: Cate Blanchett w roli Bernadette. Scenariusz piszą Scott Neustadter i Michael H. Weber, którzy popełnili 500 dni miłości.
Kiedy: 11 maja 2018


Crazy Rich Asians Kevina Kwana



O czym: Azjata z Nowego Jorku zabiera swoją dziewczynę na wesele w Singapurze. Dziewczyna musi zmierzyć się z azjatyckością zupełnie inną niż ta amerykańska, ze światem obrzydliwie bogatych, a także z siedzącą na górze forsy rodziną ukochanego. Brzmi zabawnie, ale i ciekawie kulturowo.
Kto: Constance Wu i Ken Jeong. 
Kiedy: 17 sierpnia 2018
Wywiad z obsadą:



Piotruś Królik Beatrix Potter



O czym: No dobrze, może i nie będę czytać opowiastki dla dzieci o króliku, który wytrwale walczy o dostęp do ogródka warzywnego właściciela pobliskiego domu, ale obsada i uroczy zwiastun są zbyt zachęcające, żeby pominąć ten film w zestawieniu :)
Kto: Głosy podkładają m.in. Margot Robbie, Daisy Ridley i Sia, w roli głównej Domnhall Gleeson
Kiedy: w Polsce 13 kwietnia 2018, w USA 9 lutego 2018



Dodatkowo na naszym rodzimym poletku chcę przeczytać i wyglądam na:



Ciemno, prawie noc Joanny Bator

O czym: Dziennikarka Alicja Tabor wraca do rodzinnego Wałbrzycha, by zająć się sprawą zaginięć dzieci; w trakcie pracy reporterskiej zagłębia się w tajemnice sprzed lat.
Kto: Reżyseruje Borys Lankosz, m.in. zagrają m. in. Magdalena Cielecka, Anja Rubik, Marcin Dorociński, Jerzy Trela
Kiedy: Premiera nieustalona, ale zdjęcia miały się zacząć ubiegłej jesieni.



Zły Leopolda Tyrmanda

O czym: Kultowa polska historia na granicy kryminału, romansu i westernu, opisująca półświatek powojennej Warszawy.
Kiedy: Zdjęcia ruszyć już w 2018, a premiera planowana jest na przełom 2019 i 2020.


Co więcej, ostrzę ząbki na poniższe serialowe ekranizacje:



Dobry omen Terry'ego Pratchetta i Neila Gaimana



O czym: Anioł i diabeł, zesłani na Ziemię, w sumie już przyzwyczaili się do ludzkich zwyczajów, technologii i generalnie życia. Dlatego gdy wielkimi krokami nadchodzi Apokalipsa... Czy komuś to w ogóle potrzebne? Po więcej zapraszam do mojej recenzji książki tutaj.
Kto: David Tennant jako Crowley, Michael Sheen jako Aziraphale i Jon Hamm jako Archanioł Gabriel. Czego chcieć więcej?
Kiedy: podobno kiedyś w 2018


Wodnikowe Wzgórze Richarda Adamsa



Co: BBC i Netflix mają zrobić czteroodcinkowy miniserial na podstawie książki dla dzieci, która ponoć krzywdzi pokolenia. Cywilizowana społeczność królików musi uciekać ze swojego miejsca zamieszkania i szukać nowego domu. Obsada serialu i piękne wydanie książki nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Kto: Nicholas Hoult, John Boyega, James McAvoy
Kiedy: Zapowiadano na ubiegły rok, ale przeniesiono na drugą połowę 2018.


Dodatkowe ciekawostki:

  • Denis Villeneuve, sprawca nowego Blade Runnera i Sicario, przymierza się do Diuny
  • Johnny Depp zagra w Niewidzialnym człowieku na podstawie Herberta George’a Wellsa
  • Jesienią tego roku ma pojawić się ekranizacja biografii Neila Armstronga. W rolę astronauty ma wcielić się Ryan Gosling, Claire Foy będzie grać jego żonę, a wszystkim tym kieruje reżyser La La Landu. Osobliwa historia.
  • Już 26 stycznia tego roku na ekrany polskich kin wejdzie zeszłoroczny film o Winstonie ChurchilluCzas mroku, też na podstawie książki. W roli głównej Gary Oldman.
  • Szykuje się kolejna część Millenium. Tym razem ekranizowana będzie czwarta część, a pierwsza, której nie pisał Larsson: Dziewczyna w pajęczej sieci. Claire Foy przejmuje rolę Lisbeth po Rooney Marze. Zupełnie mnie to nie rusza, ani nie mam ochoty czytać dalej.

A Wy? Na co czekacie? Czy coś będziecie czytać najpierw? Coś według Was pominęłam? 

0 komentarze:

Prześlij komentarz